Okolica

Nasz hotel zlokalizowany jest w Gdyni Orłowie. Orłowo jest  południową dzielnicą Gdyni, położoną nad samym morzem, wyróżniającą się niemal sielską atmosferą, charakterystyczną dla dzielnic willowych. Jak głosi stara legenda, dawno temu nad klifem orłowskim stoczyły długą walkę dwa wspaniałe orły. Na cześć tej walki ludzie nazwali swoją wioskę Orłowem. Kilka wieków później wioska rozrosła się w dzielnicę wielkiego miasta.

Początki osady orłowskiej sięgają XIX w., kiedy to rybak Jan Adler ( niem. Jan Orzeł) założył karczmę o nazwie Adlerhorst (Orle Gniazdo), wokół której zaczęło się rozwijać niewielkie kąpielisko. W latach 20-tych i 30-tych bogaci właściciele polscy budowali wille, pensjonaty i hotele w Gdyni Orłowo. Do dziś stoją tu najbardziej stylowe hotele w Trójmieście.

Gdynia Orłowo słynie z molo i plaży, których tło stanowi klifowy brzeg. Pierwsze molo zbudowano w 1928 r.: współczesne powstało w 1934 r. i służy wyłącznie spacerom. Morze jest tu płytkie, a dno usłane drobnymi kamieniami. Na lewo, w kierunku północnym plażą dociera do Klifu Redłowskiego, zwanego Orlą Głową , który stanowi część Kępy Redłowskiej. Kępa Redłowska jest najmniejszą z kęp nadmorskich rozrzuconych wzdłuż wybrzeża Bałtyku na odcinku 37 km, aż do Jastrzębiej Góry. Od 1938 r. Kępa Redłowska wchodzi w skład krajobrazowego rezerwatu przyrody, po którym można poruszać się wyłącznie wytyczonymi szlakami. Rośnie tu jarzębina szwedzka objęta ochroną gatunkową oraz brzozy, dęby i buki.

Na Północ od molo znajduje się tradycyjna przystań rybacka, a na plaży leżą drewniane zielono-żółte kutry, które rybacy wyciągają na brzeg przy pomocy ręcznych kołowrotów. Latem na plaży otwiera scenę gdyński teatr. Przy ulicy Zacisznej, niedaleko wylotu Orłowskiej, nad potokiem Kacza stoi niepozorny domek, w którym w latach 20-tych przebywał Stefan Żeromski, prawdopodobnie tu właśnie powstał „Wiatr od morza”.

Na południe od molo, za dzielnicą willową leżą Kolibki, do których można dotrzeć malowniczą ulicą Plażową. Kolibki to nazwa prastarego zespołu dworsko-parkowego. Duże wrażenie robi XVIII-wieczna stajnia i dawna, sporych rozmiarów powozownia, w której dziś trzymane są konie ze szkółki jeździeckiej. Na tym terenie stał niegdyś dwór, w którym gościli królowie Jan III Sobieski i Stanisław Leszczyński. Na jego miejscu postawiono na początku XIX w. okazały pałac, dziś już mocno podniszczony. W Kolibkach można pojeździć konno, uzgodniwszy wcześniej warunki w biurze ośrodka jeździeckiego, które mieści się w domu nieopodal stajni.

Współrzędne/ Dane dla GPS:
Szerokość geograficzna: 54° 28'46.7"N
Długość geograficzna: 18° 33'20.5"E

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności

OK, zamknij